RADY - TYPY - TRIKY

Objednávanie trávnej mačiny

         1. musíte jednoznačne zadefinovať kde a hlavne koľko m² potrebujete na realizáciu diela. Musíte rátať s rezervou cca 10%. Každá plocha má svoj tvar a trávnik je potrebné tomuto tvaru prispôsobiť.
         2. pri objednávaní rátajte s tým, že od objednávky k expedícii produktu prejde cca 48 hodín.
         3. trávnik je uložený na paletách. Pri jeho manipulácii nedoporučujeme kotúče hádzať a celkove s nimi nešetrne zaobchádzať. Poškodíte koreňový systém trávnika, prípadne znehodnotíte celý bal.
         4. po dovezení neukladajte trávne koberce na priame slnko. Ideálne je, aby bol v tieni a ak je vrchný rad presušený, mierne ho polejte, aby bol primerane zavlažený.
         5. trávny koberec ukladajte ihneď po jeho obdržaní na Vami pripravenú plochu. Čím dlhšie ostanú kotúče zrolované ( 24 hodín a viac), môže dôjsť k ich znehodnoteniu. Dochádza k vyparovaniu vody, následnému zasychaniu okrajov kotúča a zapareniu mačiny vplyvom zvyšujúcej sa teploty vo vnútri kotúča. Keď nastane takáto situácia, rozprestrite kotúče na provizórne miesto. Nedoporučujeme !!!. Utrpí tým jednoznačne kvalita koberca!

 Príprava plochy pre trávne koberce
          Plochu pre predpestované trávne koberce musíte zbaviť kameňov, dokonale vyrovnať a mierne zhutniť. Najlepšie s min. vrstvou kvalitnejšieho substrátu ( 5 -10cm ). Je nevyhnutné, aby bola plocha pripravená pred samotným dovezením trávneho koberca a ihneď po dovezení začnite s jeho ukladaním !!!.

Ukladanie trávneho koberca
          Jednotlivé trávne kotúče ukladajte čo najtesnejšie vedľa seba tak, aby nevznikli medzery medzi kotúčmi. Kotúče ukladajte do šachovnice, čím znížite možné riziko vzniku medzier medzi kotúčmi. Ak po uložení vzniknú medzi kotúčmi medzery, spravidla je to spôsobené nedostatočným zalievaním v prvých dňoch po uložení, vyplňte ich pieskom a trávnik ich bez problémov prerastie. Trávnik prekorení za 10 až 14 dní. Počas tejto doby trávnik zbytočne nezaťažujte.

Valcovanie
          Po uložení trávneho koberca je veľmi dôležité trávnik povalcovať. Povalcujte ho niekoľkokrát rôznymi smermi a tým docielite dokonalé pritlačenie trávneho koberca k pôde. V nasledujúcich dvoch až troch dňoch trávnik jedenkrát denne pred poliatím povalcujte.

Polievanie
          Po povalcovaní uložený trávny koberec polejte. Množstvo vody musí byť také, aby sa vrstva trávneho kotúča premočila. Odporúčaná dávka je 10 – 15 l/m², v závislosti od charakteru podložia ( hlinité, piesčité atď. ).
V nasledujúcich 10 až 14 dňoch trávnik polievajte dva až trikrát denne tak, aby uložené trávne kotúče boli neustále vlhké. Postupne trávnik polievajte jedenkrát denne alebo každý druhý deň , najlepšie ráno, v závislosti od ročného obdobia, teplôt a množstva atmosférických zrážok. Preto jednoznačne odporúčame vybudovať závlahový systém.

Kosenie
          Prvýkrát pokoste uložený trávnik, keď dosiahne výšku 6 až 8 cm, spravidla asi po 7 až 10 dňoch po uložení. Trávnik pokoste na výšku 3,5 až 4,5 cm. Je veľmi dôležité, aby ste na kosenie trávnika používali dostatočne výkonnú rotačnú alebo vretenovú kosačku. Dbajte na to, aby nôž alebo brit na kosačke bol neustále ostrý. Následne kosíte jeden až dvakrát týždenne v závislosti od intenzity rastu trávnika.

Hnojenie
          Všeobecne platí , že hnojiť sa môžu len kvalitne prekorenené trávniky !!!. Prvýkrát po uložení trávneho koberca pohnojte približne po mesiaci. Je dôležité aplikovať hnojivo rovnomerne na plochu, zabránite tým nežiaducemu popáleniu trávnika. Hnojivo aplikujte v podvečerných hodinách a následne zalejte dostatočným množstvom vody ( cca 10 – 15 l /m2 ).
Na aplikáciu hnojiva používajte rozmetacie vozíky alebo ručné aplikátory hnojiva.
Počas roka trávnik pohnojte niekoľkokrát, v závislosti od ročného obdobia.

         Kvalitný trávnik si vyžaduje počas celého vegetačného obdobia množstvo ďalších úkonov, napr. ošetrovanie proti chorobám, škodcom a burinám, prevzdušňovanie...V prípade nejasností a ďalšieho poradenstva nás kontaktujte, naši vyškolení pracovníci Vám radi poradia.

Dostupnosť: Skladom

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie